Trenér dorostu Ondřej Vavrys se chce posouvat dál

16.03.2022

/Rozhovor/ - Fotbalové jaro se nám blíží a my tentokrát vyzpovídali trenéra dorostu Ondřeje Vavryse, který svou prácí dělá srdíčkem. V rozhovoru se dozvíte jak moc je trenér aktivní ve fotbalových činnostech a co říká na sdružené starty. Takových lidí jako je Ondřej fotbal potřebuje nespočet a my jsme samozřejmě rádi, že ho máme v klubu.


 
1. Ondřeji, nejprve jak bys zhodnotil podzimní část soutěže?
S podzimní částí jsme v konečném součtu spokojení. Jak bodově, umístěním, tak i tím, jak jsme se ve většině zápasů prezentovali a v neposlední řadě tím, že se nám daří zapracovávat do sestavy nejmladší dorostenecké ročníky.
Vyjma krize uprostřed sezóny, kdy nás potkal 3 zápasový bodový výpadek, jsme dokázali vytvořit ze začátku a hlavně v druhé polovině podzimní části delší bodovou šňůru. Jsme v horní polovině tabulky a pokud se nám podaří zvládnout začátek jarní části, hráči budou přistupovat k zápasům zodpovědně, s pokorou, věřím, že si můžeme ještě o něco polepšit. Musím hráče neustále upozorňovat, aby po jakékoliv výhře zůstali „nohami na zemi“ a poctivě a tvrdě trénovali a stále se posouvali dopředu. Já si hlavně přeji, aby naše společná práce a cesta měla hlavu a patu, a aby za námi bylo něco vidět. To je pro mě nejdůležitější.

2. Jak jsi spokojený s hráčskou základnou?
S hráčkou základnou jsem momentálně hodně potěšen. Hlásí se k nám i hráči z okolí, což je vždy pro trenéra dobré znamení. Jak Brumov, tak i Klobouky mají v mých očích početnou mládežnickou základnu, za což patří velké poděkování mládežnickým trenérům, kteří tyto hráče trénují a připravují na přechod do žákovského nebo dorosteneckého fotbalu.

3. Máte za sebou dva měsíce zimní přípravy, jak ji hodnotíš?
Já musím hráče za tréninkovou docházku i za přístup k samotným tréninkům a zápasům v zimní přípravě jen a jen chválit. Slyší však ode mě často, že se nesmí uspokojit, nesmí usnout na vavřínech a pracovat na sobě stále stejně, ne-li víc. K dnešnímu dni máme za sebou od 3. ledna, kdy jsme začali přípravu na jarní část sezóny, cca 30 tréninkových jednotek a to nás ještě závěrem týdne čeká 3-denní herní soustředění v domácích podmínkách, kterým by to naše společné snažení v zimní přípravě mělo vygradovat. K tomu jsme odehráli 6 přípravných utkání se soupeři z různých soutěží ve Zlínském kraji nebo severní Moravě.

4. Jaký máš pohled na „sdružené starty“ dvou klubů?
Sdružený start dvou klubů beru jako realitu, tak to prostě je. Za ty necelé 3 roky, co u dorostu jsem, by ani jeden klub, ani v jedné z těch sezón, nemohl z důvodu počtu hráčů působit v soutěži samostatně.

5. Jsi trenérem dvou klubů, jak obtížné je pro tebe, abys logisticky vyhověl oběma stranám?
Snažím si před sezónou projít naše dorostenecké zápasy a k tomu sledovat i zápasy mužských týmů obou klubů a porovnat je. V případě, že se nějaký zápas kryje, jde s ním pomocí hlášenky před sezónou hýbat, poté je to nejlepší řešení. S některými zápasy však hnout nejde, ať už z důvodu vytíženosti hřiště nebo z důvodu přejezdové vzdálenosti na jednotlivé zápasy nebo z důvodu, že zrovna hrajeme oba venku a domácí tým nám nechce vyhovět.  Pak už je to pouze na domluvě a vstřícnosti mezi námi trenéry. Já doufám, že se vždy domluvíme tak ať to má pro všechny, ať už hráče nebo týmy, přínos.

6. Jak pracujete s přechodem z žákovské do dorostenecké kategorie? Máš na to nějaký recept?
Recept ani ne. Odzkoušené ale mám, že pokud už žák nebo hráč, který přechází z žáků do dorostu, přijde s námi na trénink, je poté potřeba ten trénink udělat tak, ať ho to chytne, nadchne. Zkrátka ho nemůžu poslat na 400m (smích) a otrávit mu to. V této kategorii je potřeba mít v drtivé většině skoro po celý rok ty tréninky zábavné, herní a po začlenění jim postupně vysvětlit, že celý leden a část února jsou hold měsíce, kdy budou tréninky někdy i nezáživné, monotónní a náročné, ale že to bez toho prostě nejde a musíme si tím projít.
Nebylo by asi na škodu si v průběhu jarní části po domluvě s trenéry žáků vzít a odtrénovat jeden žákovský trénink, ať se s hráči seznámím a naopak ti nejstarší z nich poznají, s kým se budou pravděpodobně od nové sezóny pravidelně potkávat.

7. Co tě na trénování nejvíce baví a naplňuje?
Kromě klasických fotbalových stavů jako jsou pozitivní emoce, radost z gólu, výhry, zvratů, obratů v zápase ve prospěch svého týmu, možnost ovlivnění průběhu zápasu střídáním, změnou rozestavení atd.
Pokud se s hráči trenér vícekrát za týden potkává na tréninku, zápase, tak mně hodně záleží a mám to na tom hodně založené, tak je vytvoření party a fungující kabiny, která vždy táhne za jeden provaz, i když se daří nebo nedaří.

8. Ty jsi kromě trénování i aktivní hráč a funkcionář Vlachovic, do toho jsi ještě pískal, pokud se nepletu, jak to jde všechno stíhat?
Aktivní hráčskou kariéru jsem v zimě ukončil, zlobí mě dlouhodobě koleno a nemám zapotřebí to pokoušet dál. Mám výhodu, že nekončím ze dne na den, víceméně jsem už ani poslední 2-3 roky aktivní hráč nebyl. Chodil jsem jen na některé zápasy, ale zdraví mi nedovolilo trénovat a tím pádem to postrádá pro mě smysl, takže jsem se na to tak nějak postupně nachystal.
Funkcionář jsem, ale to až tak časově náročné není. Nejvíc času to zabere před sezónami, kdy se řeší administrativní věci, přestupy, registrace hráčů, smlouvy, členství. Pak na konci a začátku roku, kdy je potřeba zažádat a vyúčtovat dotace.
Na rozhodčího jsem se dal, že jsem se chtěl podívat na fotbal i z druhé strany, která všeobecně není fotbalovou veřejností kladně hodnocená. A chytlo mě to. Pokaždé se všem nejde zavděčit, ale najdou se hráči, trenéři, diváci, kteří rozhodčí umí pochválit a poděkovat jim, i když třeba prohrají. Já vzhledem k tomu, že jsem dost vytížený, tak stíhám 1-2 zápasy za víkend. Přijedu, odpískám, odjedu. Není se potřeba velice na co připravovat nebo řešit něco po zápase, pokud se mně tedy zápas nevymkne z rukou.
Skloubit to vše jde, jen cca 3 měsíce, co trvá ½ sezóny, jsem o víkendu víceméně pryč. Prioritou je momentálně trénování. Věnuji mu 90% svého sportovního času – příprava na tréninky, zápasy a samotné vedení tréninku a zápasů. Baví mě to a naplňuje ze všeho nejvíc.

9. Jaké máš ambice a cíle jako trenér a máš nějaký trenérský vzor?
Vzor nemám. Líbila se mi autorita, klubismus a koncepčnost Sira Alexe Fergusona a to vše podložené velkým počtem trofejí. Co se týká atraktivity a rukopisu hry musím říct Pepa Guardiolu, i když to vše aplikuje vždy ve špatném klubu (smích). Ale ze současných trenérů je pro mě nejlepší. Kde byl, tam vyhrával a hlavně se pod to svým stylem hry podepsal.
Ambice? Asi se tomu tak nedá říct. Chci se tím bavit. Chci, aby mi to hlavně přinášelo radost, i když vím, že to ne vždy jde. Chci se svým týmem pracovat tak, aby bylo vidět, že se posouváme, máme to dobře nastavené a jdeme po správné cestě. A samozřejmě chci se svým týmem vyhrávat. To je vždy nejvíc vidět.

 
Za FC Brumov Lukáš Juřica


Přečteno: 916x | Komentářů: 0


zpět na výpis



Vložit komentář

Výpis komentářů

Žádné příspěvky

Předchozí utkání A mužstva

FC Brumov
FC Brumov
2:0
FC Morkovice
FC Morkovice

Rezervace umělé trávy

Novinky Všechny novinky

A-tým postoupil do dalšího kola poháru KFS

Přidáno 31.07.2023

Neděle 30.7. TJ Kostelec - FC Brumov 1:2 (0:0) Branky: 2x David Kocourek Sestava: Důbrava (46´…

A-tým v přípravě porazil Bojkovice

Přidáno 25.07.2023

Pátek 21.7. SK Bojkovice - FC Brumov 3:7 (1:1) Branky: 3x Jaroslav Bůbela, Radim Bublák, Petr Vlček, David…

Přípravné utkání A-tým

Přidáno 17.07.2023

Středa 12.7. FC Brumov - FC Strání 1:5 (1:4) Branka: Jaroslav Bůbela Sestava: Důbrava,…

Tabulka

#KlubZVRPSkóreB
1.SK Hrachovec1391341:1428
2.FC Kvasice1391335:2228
3.Spartak Hluk1382337:1226
4.FK Luhačovice1364326:1522
5.TJ Štítná nad Vláří1363420:2021
6.FS Napajedla1362521:2520
7.FC Slušovice1353524:2218
8.TJ Sokol Nevšová1352619:2717
9.FC Brumov1351723:2216
10.TJ Osvětimany1344524:3016
11.SK Boršice1343622:2415
12.FC Morkovice1335519:3814
13.FK Bystřice p.Hostýnem1340923:3812
14.TJ Sokol Francova Lhota13111113:384